Zeci de poliţişti şi procurori participă, joi dimineaţă, la 37 de percheziţii efectuate la sediile unor societăţi comerciale şi domiciile unor suspecţi.
![mascati_rtv568_84986300 | Secunda Tv sursa foto: romaniatv.net](https://www.secundatv.ro/base/media/2015/11/mascati_rtv568_84986300-480x269.jpg)
76 de persoane sunt suspectate de infracţiuni silvice, respectiv defrişări ilegale, sustragere ilegală de material lemnos şi comercializarea acestuia prin intermediul a patru societăţi comerciale cu profil de activitate prelucarea lemnului.
La acţiune participă poliţişti din Câmpulung Muscel, luptători din cadrul Serviciului Acţiuni Speciale Argeş şi procurori de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Câmpulung Muscel.
Conform oamenilor legii, suspecţii sunt bănuiţi că în perioada 2014-2015 au tăiat ilegal, sustras şi valorificat aproximativ 1.900 de metri cubi de material lemnos.
De asemenea, printre suspecţi se află şi reprezentanţi ai autorităţilor locale. Aceştia sunt bănuiţi că şi-au dat concursul pentru ca afaceriştii să taie ilegal arborii şi să-i valorifice. Reprezentanţii autorităţilor locale sunt acuzaţi de abuz în serviciu şi de tăinuire.