La doar câteva ore după ce au decapitat în mod oficial ISU Bucureşti-Ilfov, cei de la Inspectoratul General pentru Situaţii de Urgenţă au anunţat noua conducere a ISU Bucureşti-Ilfov.
![timthumb | Secunda Tv Generalul de brigada Gheorghe Pop, stanga (sursa foto informatiahr.ro)](https://www.secundatv.ro/base/media/2015/11/timthumb-480x240.jpg)
Şefia instituţiei va fi preluată, pentru o perioadă de minim trei luni, de generalul de brigadă Gheorghe Pop, cel care din 2001 este inspector şef al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă “Oltul” al judeţului Harghita.
Cu o experienţă de peste 35 de ani în domeniu, Gheorghe Pop va fi inspector-şef la ISU Bucureşti-Ilfov şi este absolvent al Şcolii de ofiţeri activi a Ministerului de Interne, al Academiei de Înalte Studii Militare şi al Facultăţii de Drept din cadrul Academiei de Poliţie “A.I. Cuza” Bucureşti.
Generalul de brigadă Gheorghe Pop va fi susţinut de locotenent colonelul Claudiu Crăciun, promovat din cadrul ISU Bucureşti-Ilfov, şi de locotenent colonel dr. Ioan Mureşan, venit de la Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă Sălaj.
Şefii ISU Bucureşti-Ilfov au fost scoşi din joc din cauza implicării lor în dosarul Colectiv şi după ce au apărut informaţii care arătau că ştiau de existenţa localului în care s-a produs tragedia din 30 octombrie, deşi ulterior au minţit.
Mai mult, foşti şefi ai ISU Bucureşti-Ilfov, colonelul Mihai Guţă, locotenent colonelul Orlando Şchiopu şi locotenent colonelul Giani Aldoiu au intrat între timp şi pe mâna procurorilor Direcţiei Naţionale Anticorupţie, fiind audiaţi miercuri seara.