Membrii Asociaţiei Presei Auto din România au decis, luni seara, că maşina anului 2016 în România trebuie să fie Opel Astra.
Membrii juriului au oferit votul pentru mai multe maşini, iar Opel Astra a avut, în cele din urmă, câştig de cauză adunând 190 de puncte.
Modelul producătorului german a depăşit fără mari probleme maşini precum Fiat Tipo (145 de puncte) sau Renault Kadjar (107 puncte).
Rezultatul a fost primit cu bucurie de reprezentanţii Opel România care au precizat că “titlul reprezintă o realizare importantă pentru Opel şi ne bucurăm că reuşim să cucerim titlul cu al doilea model lansat consecutiv, după ce anul trecut am dat lovitura cu Opel Corsa. Totuşi, trebuie să precizăm că nivelul concurenţei ne face să considerăm că reuşita este cu atât mai concludentă”.
Conform specialiştilor, Opel Astra este avantajată de noua generaţie de motorizări turbo şi de preţul foarte bun în raport cu ceea ce oferă.
De remarcat că Opel Astra a primit 10 calificative maxime din 15 posibilităţi, juriul fiind alcătuit din 15 membri ai Asociaţiei Presei Auto din România.