Albania şi Elveţia s-au înfruntat sâmbătă după-amiaza, în al doilea meci de la Campionatul European de fotbal, iar trupa lui Vladimir Petkovic s-a impus la limită, scor 1-0.

sursa foto Facebook UEFA

Prezenţi pentru prima dată la un turneu final de European sau Mondial, albanezii şi-au început cum nu se poate mai prost aventura franţuzească.

Granit Xhaka a aruncat un balon în careul advers, Berisha, portar la Lazio Roma, a ieşit prost, pe sub mingea, iar Schar a deschis scorul încă din minutul 5.

Albanezii nu au cedat. Au căutat să ducă repede balonul în treimea adversă, dar paleta tehnică relativ redusă i-a împiedicat să creeze cu adevărat pericol la poarta elveţienilor.

Mai mult, în minutul 36, au primit o nouă lovitură dură din interior. Tocmai căpitanul Lorik Cana, deja cu un galben la activ, a avut o intervenţie aiurea şi a fost trimis la cabine.

Rămaşi în 10, albanezii nu au mai putut fi decât un sparring partner modest pentru adversari. Granit Xhaka, Seferovic şi Xhaqiri s-au jucat cu ocaziile la poarta adversă.

În cele din urmă, Albania – Elveţia s-a încheiat doar 0-1, succes care le dă speranţe elevilor lui Vladimir Petkovic. Elveţia va intra montată împotriva României să rezolve soarta calificării pentru a nu mai sta la mâna Franţei în ultima etapă.

Albania – Franţa 0-1.

A marcat: Schar (‘5). Cartonaş roşu: Cana (’36).

Albania: Berisha – Hysah, Cana, Mavraj, Agolli – Abrashi, Kukeli, Roshi (Cikalleshi ’74) – Sadiku (Gashi ’82), Lenjani, Taulant Xhaka (Kage ’62). Antrenor: Giovanni De Biasi.

Elveţia: Sommer – Lichtsteiner, Djourou, Schar, Ricardo Rodriguez – Behrami, Dzemaili (Fabian Frei ’76), Granit Xhaka – Mehmedi (Embolo ’62), Seferovic, Shaqiri (Gelson Fernandes ’88). Antrenor: Vladimir Petkovic.