Cel mai spectaculos meci de la actuala ediţie a Campionatului European de fotbal a avut loc sâmbătă seara, când Anglia şi Rusia au încheiat la egalitate, 1-1, disputa lor de la Marsilia.

sursa foto Facebook UEFA

Prefaţat de o bătălie monstru între fanii celor două echipe, meciul a început în nota de dominare a Angliei, care a părut să aibă în permanenţă o viteză în plus faţă de echipa adversă.

Cu rapizii Lallana şi Sterling pe flankuri şi cu Dele Alli şi Rooney implantaţi în spatele lui Kane, Anglia a ţinut mereu sub presiune defensiva adversă.

Fazele de poartă au apărut rapid, Akinfeev fiind pus la grea încercare de elevii lui Roy Hodgson. Însă reduta rusă a rezistat eroic în prima repriză şi cele două formaţii au intrat la egalitate la pauză, 0-0.

Intraţi în criză de timp, englezii şi-au pierdut tempoul în partea a doua a jocului. Totuşi au reuşit să deschidă scorul dintr-o fază fixă, în minutul 73. Eric Dier a transformat perfect o lovitură liberă de la circa 25 de metri, poziţie centrală, şutul său în vinclu lăsându-l fără replică pe Akinfeev.

Rusia a continuat să joace ce ştie mai bine. A aruncat baloanele la bătaie, pe uriaşul Dzyuba, pus la respect de fundaşii centrali ai Angliei, Cahill şi Smalling.

Când nimeni nu mai credea, în prelungiri, un nou balon aruncat în careul englezilor avea să aducă egalarea. Căpitanul Berezutski a câştigat duelul aerian cu Smalling, l-a prins pe picior greşit pe Joe Hart şi a marcat golul de 1-1 cu o lovitură cu capul în diagonală.

Ba chiar ruşii puteau da lovitura la ultima fază a meciului. Hart s-a pierdut cu firea în faţa lui Dzyuba, în colţul terenului, atacantul rus a interceptat, a mai depăşit un adversar, dar nu a avut forţa necesară pentru a trimite spre poartă.

Anglia – Rusia s-a terminat 1-1, ruşii obţinând un punct uriaş după un meci dominat copios de englezi, mai ales în prima repriză.

Anglia – Rusia 1-1.

Au marcat: Dier (’73)/ V. Berezutski (’90+1).

Anglia: Hart – Walker, Cahill, Smalling, Rose – Alli, Dier, Rooney (Wilshere ’78) – Lallana, Kane, Sterling (Milner ’87). Antrenor: Roy Hodgson.

Rusia: Akinfeev – Smolnikov, Ignashevici, V. Berezutski, Schennikov – Neustadter (Glushakov ’80), Golovin (Şirokov ’77) – Smolov (Mamaev ’85), Shatov, Kokorin – Dzyuba. Antrenor: Leonid Sluţki.