Naţionala de fotbal a Angliei a obţinut, joi, o victorie chinuită în etapa a doua a grupelor Campionatului European, 2-1 cu Ţara Galilor.

sursa foto Facebook UEFA

Obligaţi să forţeze victoria, pentru a sta liniştiţi înaintea ultimei etape, englezii s-au instalat din primul minut în jumătatea de teren adversă, dar ca şi în meciul cu Rusia au plimbat mingea bătrâneşte, fără să pună în mare pericol poarta adversă.

Anglia a punctat masiv la centrări şi obţinerea de faze fixe, dar singura ocazie a venit în minutul 8, când Sterling a greşit de puţin ţinta.

Mai mult, chiar înainte de pauză, Gareth Bale, starul lui Real Madrid, a deschis scorul cu un nou şut fabulos din lovitură liberă.

În partea a doua a jocului Roy Hodgson a schimbat linia de atac, Vardy şi Sturrdige în locurile lui Kane şi Sterling, iar elevii săi au crescut presiunea la poarta adversă, dar nu prea s-au lipit de ocazii importante.

În cele din urmă, inspiraţia lui Hodgson a dat roade. Mai întâi, oamenii săi au avut noroc în minutul 56, când Vardy a primit o pasă ideală de la un adversar şi l-a executat pe Hennessey cu un şut plasat. Apoi, în prelungiri, Sturridge a marcat golul victoriei cu un şut plasat, după o acţiune personală de toată frumuseţea.

Anglia – Ţara Galilor s-a terminat 2-1 şi oamenii lui Roy Hodgson complică serios calculele Grupei B, unde absolut totul este posibil în ultima etapă.

Anglia – Ţara Galilor 2-1.

Au marcat: Vardy (’56), Sturridge (’90+2)/ Bale (’44).

Anglia: Hart – Walker, Smalling, Cahill, Rose – Dele Alli, Dier, Rooney – Lallana (Rashford ’73), Kane (Vardy ’46), Sterling (Sturridge ’46). Antrenor: Roy Hodgson.

Ţara Galilor: Hennessey – Gunter, Chester, Williams, Davies, Taylor – Ramsey, Ledley (Edwards ’67), Allen – Robson Kanu (Williams ’72), Bale. Antrenor: Chris Coleman.