Selecţionata de fotbal a Ungariei, una dintre cele mai slab cotate de la actuala ediţie a Campionatului European, a produs surpriza marţi seara, impunându-se, cu 2-0, împotriva Austriei.

sursa foto Facebook UEFA

Având pe teren jucători proveniţi de la echipe cu nume precum David Alba (Bayern Munchen) sau Christian Fuchs (Leicester City, campioana Angliei), Austria a început mai bine meciul de la Bordeaux şi Alaba a ratat prima mare ocazie a meciului încă din minutul 2.

Fotbalistul născut din tată nigerian şi mamă filipineză a prins un şut fenomenal, de la distanţă, şi mingea a zguduit bara porţii adverse.

A fost însă doar un simplu foc de paie, pentru că încet, dar sigur, ungurii şi-au pus adversarii la respect. Oamenii lui Bernd Storck au aruncat tot mai multe baloane la bătaie şi din devierile lui Szalai au apărut şi ocaziile.

Mai întâi, Szalai a deviat pentru Kleinheisler, dar şutul tânărului mijlocaş l-a prins pregătit pe Almer. Apoi, în minutul 35, chiar Szalai a reluat prost, cu capul, o centrare excelentă a lui Dzsudzsak.

Mai mult, chiar înainte, balonul a circulat pe traseul Szalai – Kleinheisler – Dzsudzsak şi ultimul a şutat puţin alături dintr-o situaţie ideală.

După pauză, ungurii au continuat să fie periculoşi. În minutul 55, acelaşi Dzsudzsak a şutat senzaţional, de la 30 de metri, şi Almer a scos cu greu în corner. Această fază a prefaţat, practic, golul de 1-0 venit în minutul 64. Dzsudzsak prinde un exterior fenomenal pentru Szalai şi acesta a împins inteligent balonul pe lângă goalkeeperul advers.

Austriecii au încasat lovitura de graţie doar 3 minute mai târziu, când Dragovic a fost eliminat pentru două cartonaşe galbene. Inevitabilul s-a produs în ultimul minut al meciului. Lansat excelent pe contraatac, Stieber a ridicat balonul elegant peste Almer şi a marcat golul de 2-0, stabilind scorul final.

Austria – Ungaria 0-2.

Au marcat: Szalai (’64), Stieber (’89).

Austria: Almer – Hinteregger, Dragovic, Fuchs, Klein – Junuzovic (Sabitzer ’60), Baumgartlinger, Alaba – Janko (Okotie ’65), Harnik (Schopf ’78), Arnautovic. Antrenor: Marcel Koller.

Ungaria: Kiraly – Lang, Guzmics, Gera, Kadar – Dzsudzsak, Fiola, Naghy, Kleinheisler (Stieber ’80) – Nemeth (Pinter ’89), Szalai (Priskin ’69). Antrenor: Bernd Storck.