Naţionala de fotbal a Belgiei continuă să spere în calificarea în optimile de finală ale Campionatului European de fotbal, după ce s-a impus, cu 3-0, împotriva Irlandei, sâmbătă, în etapa a doua din grupe.

belgia

Învinsă în prima etapă cu 2-0, de Italia, Belgia a început în forţă confruntarea cu Irlanda. “Diavolii” s-au instalat în jumătatea adversă încă din primul minut şi au încercat să-şi pună cât mai repede în valoare plusul de viteză şi de tehnicitate.

Prima ocazie importantă a venit abia în minutul 21, când Hazard a ratat de puţin ţinta. Până la pauză, Belgia a mai trecut de două ori pe lângă deschiderea scorului. Şutul lui De Bruyne a fost reţinut de Randolph, iar o altă reluare a belgienilor a fost respinsă de pe linia porţii de Hoolahan.

Inevitabilul s-a produs imediat după pauză. De Bruyne a luat o acţiune pe cont propriu, a trimis în marginea careului mare şi Romelu Lukaku a punctat cu un şut din prima, fără preluare şi fără speranţe pentru Randolph.

Recitalul belgienilor a continuat în minutul 61, când Mounier a centrat excelent de pe dreapta şi Witsel a punctat cu o superbă lovitură cu capul. Lukaku a făcut dubla în minutul 71, după un contraatac fulger purtat pe traseul Mounier – Hazard – Lukaku.

Finalul de meci i-a aparţinut, practic, lui Mertens, însă extrema de buzunar a lui Napoli a ratat de puţin ţinta în două rânduri. Belgia bifează primele puncte la acest turneu final, dar are nevoie de minim un egal din confruntarea cu Suedia pentru a spera la calificarea în optimi.

Belgia – Irlanda 3-0.

Au marcat: Lukaku (’48, ’71), Witsel (’61).

Belgia: Courtois – Mounier, Alderweireld, Vermaelen, Vertonghen – Witsel, Dembele (Nainggolan ’57) – Ferreira Carrasco (Mertens ’64), De Bruyne, Hazard – Romelu Lukaku (Benteke ’82). Antrenor: Marc Wilmots.

Irlanda: Randolph – Coleman, O’Shea, Clark, Ward – Brady, Hendrick, Whelan – McCarthy (McClean ’62), Long (Robbie Keane ’79), Hoolahan (McGeady ’72). Antrenor: Martin O’Neill.