Duelul dintre Belgia şi Italia, poate cel mai aşteptat meci din prima etapă a grupelor de la Campionatul European de fotbal, s-a încheiat cu o victorie a Squadrei Azzura, scor 2-0.

italia

Belgienii au început meciul în ofensivă, au încercat să pună presiune pe defensiva adversă, dar singura lor ocazie din prima repriză a venit în urma unui şut de la distanţă, execuţia lui Nainggolan fiind scoasă cu greu, de lângă bară, de Buffon.

În schimb, Italia, care a pregătit mult mai bine meciul, a profitat la maxim de plusul de viteză avut de jucătorii săi din avanposturi în faţa unor fundaşi belgieni greoi.

De altfel, şi singurul gol al primei reprize a venit după o fază parcă aşteptată. Bonucci a aruncat un balon la bătaie, Alderweireld a trecut pe sub minge, Giaccherini a sprintat de lângă el şi l-a executat pe Courtois cu un şut la colţ.

În partea a doua a jocului, Belgia a crescut presiunea, dar a dominat haotic. Doar nou-intratul Origi gestionând prost două momente favorabile în careul advers.

De partea cealaltă, Immobile, pe contraatac, şi Pelle, cu o superbă lovitură cu capul, au fost foarte aproape de 2-0.

În cele din urmă tabela s-a modificat în prelungiri, când Parolo a ridicat balonul magistral pentru Pelle, iar atacantul Italiei a punctat cu un vole superb.

S-a terminat Italia – Belgia 2-0 la capătul unui meci în care Squadra Azzura a impresionat prin organizare şi circulaţia balonului, în timp ce Belgia ca echipă încă nu pare capabilă să se ridice la nivelul renumelui avut de individualităţile sale.

Belgia – Italia 0-2.

Au marcat: Giaccherini (’32), Pelle (’90+2).

Belgia: Courtois – Ciman (Ferreira Carrasco ’75), Vertonghen, Alderweireld, Vermaelen – Witsel, Nainggolan (Mertens ’62), Fellaini – De Bruyne, Lukaku (Origi ’73), Hazard. Antrenor: Marc Wilmots.

Italia: Buffon – Barzagli, Bonucci, Chiellini – Darmian (De Sciglio ’59), Candreva, De Rossi (Motta ’78), Parolo, Giaccherini – Eder (Immobile ’75), Pelle. Antrenor: Antonio Conte.