Naționala de fotbal a Croației a ratat ocazia de a-și asigura calificarea în optimile de finală ale Campionatului European din Franța, după ce a făcut doar 2-2 cu Cehia.

sursa foto Facebook UEFA

Cu superstaruri precum Modric, Rakitic și Mandzukic în formula de start, Croația a dominat copios meciul cu Cehia până spre final.

Oamenii lui Ante Cacic au avut peste 60% posesia balonului și și-au creat numeroase ocazii de a marca, dar au concretizat doar două dintre ele.

Perisic a deschis scorul în minutul 37, cu un șut elegant, la colțul lung. Rakitic a făcut 2-0 în minutul 53, după o intercepție a lui Brozovic și o lansare de finețe care l-a lăsat pe starul Barcelonei singur cu Cech.

În ultimul sfert de oră, profitând de avantajul de pe tabelă, Croația a luat piciorul de pe accelerație. Iar acest lucru a costat-o. În minutul 76, Skoda a redus din diferență cu o superbă lovitură cu capul.

Reușita cehilor a aprins spiritele mai ales în tribune. Fanii Croației au început să arunce pe teren cu tot ce aveau la îndemână, respectiv torțe, fumigene și petarde, iar englezul Mark Clattenburg a întrerupt partida.

Întregul conflict nu a priit deloc fotbaliștilor croați. Din pricina tensiunilor, oamenii lui Cacic s-au pierdut cu firea. Vida a făcut henț în careu și Necid a restabilit egalitatea în minutul 93, transformând cu siguranță penaltiul acordat.

Croația – Cehia s-a terminat 2-2, Croația ratând o mare ocazie de a-și asigura calificarea în optimi înainte de derbiul cu Spania din ultima etapă.

Cehia – Croația 2-2.

Au marcat: Skoda (’76), Necid (’90+3 – penalty)/ Perisic (’37), Rakitic (’59).

Cehia: Cech – Kaderabek, Sivok, Limbersky, Hubnik – Skalak (Sural ’67), Darica, Krejci, Plasil (Necid ’86) – Rosicky – Lafata (Skoda 67′). Antrenor: Pavel Vrba.

Croația: Subasic – Srna, Vida, Corluka, Strinic (Vrsjlako ’90) – Perisic, Badelj – Rakitic (Schildenfeld ’90), Modric (Kovacic ’62), Brozovic – Mandzukic. Antrenor: Ante Cacic.