Una dintre cele mai mari surprize ale Campionatului European de fotbal din Franţa s-a produs marţi seara, când Croaţia a revenit de la 0-1 şi s-a impus, cu 2-1, împotriva Spaniei, campioana europeană en-titre.

croatia
sursa foto Facebook UEFA

Lideri în Grupa D, înaintea ultimei etape, spaniolii au deschis scorul încă din minutul 7 al meciului cu Croaţia, prin golgeterul Alvaro Morata, şi păreau că vor câştiga fără probleme şi acest meci.

A fost însă doar un foc de paie, pentru că ibericii s-au văzut prea devreme câştigători şi au uitat cât de războinici sunt croaţii. Jocul s-a reanimat chiar înainte de pauză, când Kalinic a finalizat excelent o minge venită de la Perisic.

Mulţumiţi şi cu egalul, spaniolii au continuat să joace la alibi. Chiar şi aşa, au fost aproape să dea lovitura în minutul 72, când s-a acordat penalty la un fault comis asupra lui David Silva. Însă Subasic a scos magistral penaltiul executat de Sergio Ramos.

Inevitabilul s-a produs în minutul 88. Srna recuperează excelent o minge în propria jumătate, îl lansează excelent pe Perisic şi mijlocaşul lui Internazionale Milano a punctat cu un şut la colţul scurt.

Croaţia bate pe Spania, 2-1, după un meci în care a fost peste campioana europeană en-titre din aproape toate punctele de vedere, deşi a început meciul, practic, de la 0-1.

Croaţia câştigă Grupa D, în timp ce Spania, ocupanta locului al doilea, este aruncată într-un meci de foc, în optimi, cu Italia, partidă care va avea loc luni, pe 27 iunie, pe Stade de France.

În celălalt meci din ultima etapă a Grupei D, Turcia a trecut, cu 2-0, de Cehia, prin golurile marcate de Burak Yilmaz şi Ozan Tufan şi păstrează şanse de calificare în faza optimilor de finală, chiar dacă are doar 3 puncte din 3 meciuri.