Portugalia s-a calificat in sferturile de finala ale Campionatului European de fotbal, dupa ce a trecut cu 1-0, dupa prelungiri, de Croatia.

13502951_1166372196748958_5199528291329253842_o

Cel mai asteptat meci de sambata, de la Campionatul European de fotbal, a fost si cel mai plictisitor.

Portugalia – Croatia a reprezentat, practic, o lupta surda la centrul terenului, un duel in care niciuna dintre combatante nu a vrut sa-si asume riscuri.

In prima repriza, Croatia a avut mai mult initiativa, dar a atacat timid, doar Modric si Perisic ratand de putin tinta cu suturi care au ocolit poarta adversa.

In partea a doua a jocului, situatia a devenit si mai plictisitoare, iar in prelungiri totul s-a transformat in disperarea de a ramane pe teren pana la final.

Asta in ciuda faptului ca ambele echipe au schimbat liniile ofensive pe parcurs, Portugalia aruncandu-i in lupta, la disperare, pe Renato Sanches si Quaresma, Croatia pe Kalinic si Pjaca.

In minutul 118, la singura actiune mai de Doamne Ajuta a meciului, Portugalia a transat soarta calificarii. Lusitanii au scapat pe contraatac, Cristiano Ronaldo a sutat din unghi, Subasic a respins cu greu, dar doar pana la Quaresma care a impins balonul in plasa.

Vazandu-se in situatia de a nu mai avea ce pierde, croatii au fortat imposibilul pe final, au ratat doua ocazii uriase, inclusiv o bara, dar nu au avut forta necesara pentru a egala astfel ca Portugalia devine a treia sfertfinalista de la Campionatul European, dupa Tara Galilor si Polonia.