Naţionala de fotbal a Franţei a obţinut, miercuri seara, calificarea în optimile de finală ale Campionatului European, după ce s-a impus, cu 2-0, împotriva Albaniei, în a doua etapă din faza grupelor.

sursa foto Facebook UEFA

Franţa s-a instalat încă din primul minut în jumătatea de teren adversă, iar în minutul 4 a avut şi prima ocazie importantă, reluarea cu capul a lui Giroud ducându-se puţin peste poarta adversă.

Jocul a continuat să curgă înspre poarta albaneză, însă italianul De Biasi şi-a aşezat excelent echipa în defensivă, astfel că Franţa a pistonat mult în gol.

Au fost multe şuturi spre poarta albaneză, dar niciunul pe poartă. Nici albanezii, la puţinele lor acţiuni de atac, nu au găsit drumul spre poartă. Lenjani şi Memushaj au şutat peste poarta adversă de la distanţă.

Franţa a început şi mai decisă repriza a doua, dar Coman a ratat de puţin ţinta în minutul 47. În schimb, albanezii au avut primul şut pe spaţiul porţii adverse în minutul 53. Şutul lui Memushaj a lovit bara porţii apărate de Hugo Lloris.

Francezii au avut şi ei o bară, în minutul 69, prin Giroud. Atacantul a reluat cu capul după o centrare venită de la Evra.

Ca şi în meciul cu România, Franţa a lovit decisiv în ultimul minut al partidei. Introdus nu cu mult timp în urmă pe teren, Antoine Griezmann a punctat cu o superbă lovitură cu capul. Reuşita sa a fost urmată de cea a lui Payet, din prelungiri. Călăul României a punctat şi împotriva Albaniei cu un şut în diagonală, aproape la fel de spectaculos.

Franţa – Albania s-a încheiat s-0 şi gazdele Campionatului European se califică în optimi cu 6 puncte din 6 posibile, chiar dacă vorbim despre 6 puncte chinuite. În schimb, evoluţia Albaniei ar trebui să ne pună în gardă. Este evident că duminică nu ne aşteaptă un meci uşor.

Franţa – Albania 2-0.

A marcat: Griezmann (’90), Payet (’90+5).

Franţa: Hugo Lloris – Sagna, Rami, Koscielny, Evra – Kante, Matuidi, Coman (Griezmann ’68) – Payet, Giroud (Gignac ’77), Martial (Pogba ’46). Antrenor: Didier Deschamps.

Albania: Berisha – Hysaj, Ajeti (Veseli ’85), Mavraj, Agolli – Kukeli (Taulant Xhaka ’74), Lila (Roshi ’71), Abrashi, Memushaj, Lenjani – Sadiku. Antrenor: Giovanni De Biasi.