Naţionala de fotbal a Germaniei, campioana mondială en-titre, a făcut doar 0-0 cu Polonia, în etapa a doua a grupelor de la Campionatul European, la capătul unui meci în care adversarii au avut cele mai mari ocazii.

ger

Cum era de aşteptat, Germania a început meciul în ofensivă. Oamenii lui Joachim Low au punctat agresiv la posesia balonului, dar fără prea mult folos. Khedira şi ai lui s-au apropiat rareori de poarta adversă.

Şi dacă prima repriză a fost una mai degrabă anostă, în repriza a doua jocul s-a transformat radical. Polonia a prins curaj, a ieşit mai mult la joc şi putea să deschidă scorul încă din minutul 47. Găsit ideal în careu de Grosicki, Milik a reluat prost cu capul şi balonul s-a dus pe lângă poarta adversă.

A urmat un joc pe contre, în care ambele echipe au ratat ocazii importante, dar parcă şansele irosite de polonezi au fost mai mari. Acelaşi Milik a greşit de puţin ţinta în două rânduri, o dată din lovitură liberă şi o dată cu o reluare superbă din careu. În plus, în minutul 60, Lewandowski a primit o pasă excelentă la limita offside-ului, dar a întârziat nepermis de mult şutul şi Boateng i-a suflat mingea in extremis.

De partea cealaltă, şutul lui Kroos a trecut puţin pe lângă poarta adversă, iar execuţia lui Ozil a fost scoasă cu mare dificultate de Fabianski.

Germania – Polonia 0-0.

Germania: Neuer – Howedes, Boateng, Hummels, Hector – Khedira, Kroos – Draxler (Mario Gomez ’72), Thomas Muller, Mesut Ozil – Gotze (Schuerlle ’66). Antrenor: Joachim Low.

Polonia: Fabianski – Piszczek, Glik, Jedrzezczyk, Pazdan – Blaszczykowski (Kapustka ’80), Maczinski (Jodlowiec ’76), Krychowiak, Grosicki (Peszko ’87) – Lewandowski, Milik. Antrenor: Adam Nawalka.