Naţionalele de fotbal ale Germaniei şi Poloniei au obţinut, marţi seara, calificarea în optimile de finală ale Campionatului European din Franţa.

germania

Ca şi în meciurile cu Ucraina, 2-0, şi Polonia, 0-0, Germania a rupt norma în materie de posesie şi ocazii şi cu Irlanda de Nord, dar s-a impus greu, 1-0.

Singurul gol al meciului a venit în minutul 30, când Mario Gomez a fructificat o excelentă pasă de gol dată de Thomas Muller. Scorul putea fi mult mai mare, însă imprecizia nemţilor şi intervenţiile lui McGovern au limitat proporţiile.

Germania a avut peste 70% posesia şi statistici covârşitoare de partea ei: 21-1 la şuturi, 9-1 la şuturi pe poartă şi 6-3 la cornere.

Polonia s-a impus tot cu 1-0 împotriva Ucrainei, gol Blaszczykowski în minutul 54. Spre deosebire de celălalt meci, disputa de la Marsilia a fost mult mai echilibrată.

Ba chiar cu un plus pentru ucraineni care, ca şi în partida cu Germania, şi-au creat numeroase momente favorabile, dar nu au reuşit să le fructifice.

Germania câştigă Grupa C la golaveraj în faţa Poloniei. Cu 3 puncte şi golaveraj 2-2, Irlanda de Nord speră la o calificare miraculoasă în optimi, dar şansele sunt reduse. Ucraina întregeşte, alături de Rusia şi România, blocul echipelor estice care părăsesc prematur turneul.

De remarcat că marţi seara s-a stabilit şi primul meci din optimile de finală de la Euro. Sâmbătă 25 iunie, de la ora 16.00, la St. Etienne, Elveţia dă piept cu Polonia.

De asemenea, trebuie remarcat şi că partea inferioară a tabloului din optimi este extrem de interesantă, cu Franţa, Anglia, Germania şi Italia în prim plan. Astfel că am putea avea în sferturi meciuri precum Franţa – Anglia şi Italia – Germania.