Naţionala de fotbal a Germaniei s-a calificat, duminică seara, în sferturile de finală ale Campionatului European din Franţa, după ce s-a impus la scor, 3-0, în confruntarea cu Slovacia.

sursa foto bild.de

Multe nu ar fi de povestit despre o confruntare care a curs într-o singură direcţie, nemţii reuşind să-şi impună cuvântul încă din start, când s-a instalat în jumătatea adversă de teren.

Khedira a ratat de puţin ţinta în minutul 7, însă Boateng nu a mai greşit, două minute mai târziu, când a deschis scorul cu un trasor senzaţional de la 25 de metri.

Iar dominarea totală a nemţilor a continuat. În minutul 19, Mesut Ozil a reuşit contraperformanţa de a-şi trece în cont primul penalty ratat de Germania vreodată la un turneu final de Campionat European. Thomas Muller şi Draxler au fost şi ei aproape de gol, dar reuşita de 2-0 a venit abia înainte de pauză, când Mario Gomez a fructificat o centrare excelentă a aceluiaşi Draxler.

În repriza a doua s-a jucat aproximativ la fel, chiar dacă nemţii au mai luat piciorul de pe acceleraţie. De altfel, Germania a mai reuşit un singur gol, în minutul 63, când Draxler, poate omul meciului, a punctat cu un şut superb la vinclu.

Germania – Slovacia s-a terminat 3-0, la capătul unui meci în care nemţii au avut o posesie de peste 60% şi au dominat clar statisticile: Şuturi 15-8, Şuturi pe poartă 8-3, Cornere 8-1.

Germania devine a cincea echipă calificată în sferturile de finală ale Campionatului European, după Polonia, Portugalia, Ţara Galilor şi Franţa, însă pe nemţi îi aşteaptă un meci mult mai greu în faza următoare a competiţiei, trupa lui Joachim Low urmând să dea piept cu învingătoarea dintre Spania şi Italia.

De altfel, se ştie un singur meci din sferturi până, Polonia – Portugalia (joi, 30 iunie, ora 22.00, Dolce Sport 1 şi PRO TV). Vineri, pe 1 iulie, vom avea Ţara Galilor – Ungaria sau Belgia, sâmbătă, pe 2 iulie, vom avea Germania – Italia sau Spania, iar duminică, pe 3 iulie, vom avea Franţa – Anglia sau Islanda.