Naţionala de fotbal a Ungariei este la un pas să se califice în optimile de finală ale Campionatului European din Franţa, după ce a obţinut un egal, 1-1, cu Islanda în etapa a doua a grupelor.

sursa foto Facebook UEFA

Aflată în pole-position pentru calificarea în optimi după victoria surprinzătoare cu Austria, Ungaria a jucat la alibi cu Islanda. A ţinut mult posesia balonului, dar fără să forţeze.

Acest lucru era să o coste, pentru că Islanda a deschis scorul, contrar cursului jocului, în minutul 40. Kiraly l-a agăţat în careu pe Ragnar Sigurdsson, iar Gylfi Sigurdsson a transformat cu siguranţă penaltiul acordat.

În partea a doua a jocului, Ungaria a început să creeze mai mult pericol în careul advers graţie unor lovituri libere executate de Dzsudzsak.

De altfel, starul maghiarilor a şi fost la originea golului de 1-1. Dzsudzsak a centrat excelent, în forţă, şi Saevarsson, presat de Szalai, a trimis în propria poartă. Era minutul 88 şi Ungaria primea cadou un gol care foarte probabil i-a asigurat calificarea în optimile de finală.

Mai mult, în prelungiri, Szalai a prins un şut excelent de la distanţă, pe jos, şi Halldorsson a reţinut cu emoţii.

Islanda – Ungaria 1-1.

Au marcat: Gylfi Sigurdsson (’40 – penalty)/ Saevarsson (’88 – autogol).

Islanda: Halldorsson – Saevarsson, Ragnar Sigurdsson, Arnason, Skulason – Bjarnasson, Gudmundsson, Gylfi Sigurdsson – Gunnarsson (Halfredsson ’66), Sightorsson (Gudjohnsen ’84), Bodvarsson (Finnbogason ’69). Antrenor: Lars Lagerback.

Ungaria: Kiraly – Lang, Guzmics, Juhasz (Szalai ’85), Kadar – Nagy, Kleinheisler, Gera, Stieber (Nikolic ’67) – Dzsudzsak – Priskin (Bode ’67). Antrenor: Bernd Storck