Spania, campioana europeană en-titre, a părăsit încă din optimi turneul final din Franţa, ibericii pierzând, cu 0-2, meciul de senzaţie cu Italia.

ita

Se poate spune că înfruntarea dintre Spania şi Italia, de pe Stade de France, a fost cel mai aşteptat meci din optimile de finală ale Campionatului European de fotbal din Franţa, în condiţiile în care se întâlneau echipele care acum patru ani disputau ultimul act al competiţiei. Iar calculele hârtiei nu ne-au înşelat speranţele, Spania – Italia fiind unul dintre cele mai frumoase meciuri de la actualul turneu final.

Intraţi pe teren să răzbune eşecul usturător din 2012, italienii au făcut senzaţie în prima repriză, când au deschis scorul şi au ratat alte numeroase ocazii la poarta Spaniei.

De Gea, goalkeeperul spaniolilor, a făcut minuni între buturi, scoţând goluri ca şi făcute, dar a clacat decisiv la singurul gol al meciului.

În minutul 33, Eder a trimis un şut în forţă din lovitură liberă de la 25 de metri, De Gea a respins aiurea în faţă, Pelle a ciupit balonul înaintea lui Pique şi Chiellini a trimis în plasă.

Repriza a doua a fost una diametral opusă. Del Bosque l-a aruncat pe Aduriz în coastele apărării italiene, iar veteranul lui Bilbao a schimbat imaginea meciului.

Au început să apară ocaziile la poarta lui Buffon, însă legendarul goalkeeper al lui Juventus Torino a demonstrat că în ciuda vârstei înaintate, nu şi-a pierdut reflexele şi este încă cel puţin la fel de bun precum De Gea, cel mai în vogă portar al momentului.

Soarta meciului s-a decis, practic, în minutul 90. Pique a trimis un şut înşelător, lângă bară, Buffon s-a întins remarcabil şi a respins cu o intervenţie uimitoare. Pe contraatac, Insigne a prins o diagonală de vis, Darmian a centrat în faţa porţii şi Pelle a punctat cu un semivole, ca şi în meciul de debut, contra Belgiei.

Italia se califică în faza sferturilor de finală şi va da piept cu Germania, o altă forţă a fotbalului mondial, într-un meci care va avea loc sâmbătă, pe 2 iulie (ora 22.00, în direct pe PRO TV şi Dolce Sport 1).

Spania părăseşte competiţia şi are nevoie de un reset sub comanda unui nou selecţioner, în condiţiile în care aventura lui Vicente del Bosque la conducerea Furiei Roja s-a terminat odată cu eşecul împotriva Italiei.