Naţionala de fotbal a Italiei este ca şi calificată în optimile de finală ale Campionatului European de fotbal, după ce a obţinut a doua victorie consecutivă fără gol primit, 1-0 cu Suedia.

it

Ca şi în meciul cu Belgia, Italia a pus mare preţ pe apărare şi contraatac. Însă spre deosebire de meciul respectiv, în care belgienii şi-au asumat rolul de primadonă, de această dată Squadra Azzura a mers cap la cap cu Suedia, nici nordicii nepărând foarte dispuşi să rişte.

A rezultat un meci de uzură, fără ocazii importante de poartă. Doar Ibrahimovic a fost ceva mai interesat de ofensivă în prima repriză, însă atacantul suedez a fost prins de nu mai puţin de patru ori faultându-l pe Chiellini.

În partea a doua a jocului, Italia a ieşit mai mult la joc. Chiar şi aşa, ocaziile Squadrei Azzura au apărut abia în ultimele 10 minute. Parolo a trimis cu capul în bară în minutul 83, după o centrare a lui Giaccherini. Ocazia acestuia a prefaţat golul înscris de Eder în minutul 88. Atacantul de origine braziliană a punctat după o acţiune personală de toată frumuseţea.

În prelungiri, profitând de momentul favorabil, Italia a fost aproape de 2-0, dar şutul lui Candreva a fost scos in extremis de Isaksson.

Italia – Suedia 1-0 şi, dacă Squadra Azzura este ca şi calificată în faza optimilor de finală, trupa lui Ibrahimovic se pregăteşte să părăsească Euro în condiţiile în care Suedia are un singur punct în acest moment şi mai are de jucat un meci foarte greu cu Belgia.

Italia – Suedia 1-0.

A marcat: Eder (’88).

Italia: Buffon – Chiellini, Bonucci, Barzagli – Florenzi (Sturaro ’85), Candreva, De Rossi (Motta ’74), Giaccherini, Parolo – Eder, Pelle (Zaza ’60). Antrenor: Antonio Conte.

Suedia: Isaksson – Martin Olsson, Johansson, Lindeloef, Granqvist – Kallstrom, Forsberg (Durmaz ’79), Ekdal (Lewicki ’79), Sebastian Larsson – Guidetti (Berg ’85), Ibrahimovic. Antrenor: Erik Hamren.