Mult a fost, puţin a mai rămas din actuala ediţie a Campionatului European de fotbal. Cam aşa am putea spune în condiţiile în care joi seara încep meciurile din sferturile de finală.

Cristiano Ronaldo si Pepe au puterea sa decida sfertul cu Polonia in favoarea echipei lor

Primele formaţii care intră în focuri sunt Polonia şi Portugalia, cele două echipe urmând a se înfrunta în meci direct pe Stade Velodrome din Marseille.

Disputa se anunţă una extrem de interesantă şi deschisă oricărui rezultat. Polonia şi Portugalia sunt două echipe cu stiluri total diferite. Polonezii s-au remarcat printr-o apărare supraaglomerată şi baloane aruncate pe Lewandowski. Portugalia, deşi nu a strălucit în confruntarea cu Croaţia, din optimi, rămâne o echipă de atac a cărei eficienţă, însă, depinde foarte mult de ziua pe care o prinde superstarul Cristiano Ronaldo.

Polonia şi Portugalia au trecut cu multă şansă de optimi. Polonezii abia au ajuns la penalty-uri, după aproape 75 de minute de joc (repriza a doua plus prelungiri) în care au fost dominaţi copios de Elveţia.

Portugalia a trecut după prelungiri de Croaţia, Quaresma înscriind la unul dintre foarte puţinele şuturi pe poartă şi cu doar două minute înainte ca partida să ajungă la penaltiuri.

Dovadă că ne aşteaptă un meci echilibrat este şi palmaresul dintre cele două echipe. Portugalia s-a impus de patru ori, iar Polonia de trei, alte trei meciuri încheindu-se la egalitate.

Ultimul meci oficial direct a avut loc în septembrie 2007, când cele două echipe au făcut 2-2 la Lisabona.

Confruntarea de la Marseille ar putea fi decisă şi de presiunea aflată pe jucătorii care sunt la un singur cartonaş galben de a rata semifinala. Polonia stă mai prost la acest capitol, având şase jucători la un pas de suspendare, în timp ce Portugalia doar trei.