Naţionala de fotbal a Portugaliei şi-a complicat serios situaţia în Grupa F a Campionatului European din Franţa, după ce a făcut al doilea egal consecutiv, 0-0 cu Austria.

cr
sursa foto Facebook UEFA

Fără să strălucească, Portugalia a controlat jocul, profitând şi de forma modestă a adversarului. A rezultat o sarabandă de ocazii la poarta lui Almer, dar goalkeeperul aruncat în luptă de Marcel Koller a făcut adevărate minuni între buturi.

Şi când nu a mai putut să se opună Almer, a făcut-o soarta. În minutul 78, Cristiano Ronaldo a obţinut o lovitură de la 11 metri. Deşi se spune că fotbalistul faultat nu ar trebui să execute, Cristiano şi-a asumat răspunderea şi … a trimis în bară.

În minutul 86, starul portughez a punctat cu o superbă lovitură cu capul, însă reuşita sa a fost anulată pentru offside. Iar astfel, deşi au dominat copios cele două partide pe care le-au disputat până acum, portughezii rămân cu două puncte şi sunt în pericol să rateze calificarea în faza optimilor de finală.

Portugalia – Austria 0-0.

Portugalia: Rui Patricio – Vierinha, Ricardo Carvalho, Pepe, Raphael Guerreiro – Joao Moutinho, Andre Gomes (Eder ’83), William Carvalho – Quaresma (Joao Mario ’71), Cristiano Ronaldo, Nani (Rafa Silva ’89). Antrenor: Fernando Santos.

Austria: Almer – Hinteregger, Prodl, Klein, Fuchs – Ilsanker (Wimmer ’87), Baumgartlinger, David Alaba (Schopf ’65) – Harnik, Sabitzer (Hinterseer ’85), Arnautovic. Antrenor: Marcel Koller.