Naţionala de fotbal a Portugaliei s-a calificat, joi seara, în semifinalele Campionatului European din Franţa, după ce a trecut, cu 6-4, după lovituri de departajare, de echipa Poloniei.

Portugalia este in semifinalele Campionatului European

Într-un mod oarecum surprinzător, Polonia a început în forţă sfertul cu Portugalia şi a deschis scorul încă din minutul 2, prin golgeterul Robert Lewandowski.

Atacantul lui Bayern Munchen a avut nevoie de mai puţin de 100 de secunde pentru a-şi pune amprenta asupra jocului, marcând al doilea cel mai rapid gol din istoria Campionatului European.

Reuşita lui Lewandowski a dat aripi polonezilor care au încercat să se desprindă. Totuşi, inspiraţia polonezilor a lipsit cu desăvârşire. În schimb, la poarta cealaltă, o combinaţie de efect între Renato Sanches şi Nani a adus golul egalizator în minutul 34. Puştiul-minune transferat recent de Bayern Munchen, pentru 35 de milioane de euro, a punctat cu un şut la colţ, fără speranţe pentru Fabianski.

În partea a doua a jocului, Polonia, o echipă cu reale probleme la nivel de condiţie fizică, a făcut pasul în spate şi a mai avut o singură ocazie importantă, prin Milik.

În schimb, Rui Fonte, Nani, Quaresma şi, mai ales, Cristiano Ronaldo au ratat cu nonşalanţă numeroase momente favorabile avute în careul advers, profitând şi de o oarecare cădere fizică a adversarilor.

S-a terminat 1-1 după 120 de minute, astfel că s-a trecut la executarea loviturilor de departajare. La acest capitol, Portugalia şi-a păstrat eficienţa maximă, cinci goluri din cinci încercări. Şi cum şutul lui Blaszczykowski a fost scos de Rui Patricio, iar Quaresma a transformat penaltiul decisiv, Portugalia şi-a adjudecat o calificare extrem de muncită.

Trupa lui Fernando Santos aşteaptă să afle, vineri seara, formaţia cu care va da piept în semifinalele Campionatului European, respectiv Ţara Galilor sau Belgia.