Considerat cam cel mai dezechilibrat meci din prima etapă a grupelor de la Campionatul European de fotbal, jocul dintre Portugalia şi Islanda, de marţi seara, s-a încheiat cu un rezultat nedecis, 1-1.

portugalia

Precum România împotriva Franţei, Islanda a început mai bine meciul de la St. Etienne, Sigurdsson fiind blocat in extremis de Rui Patricio.

A fost doar un foc de paie, pentru că Portugalia a pus rapid stăpânire pe joc. Oamenii lui Cristiano Ronaldo aveau încă din minutul 10 o posesie de 72% şi au păstrat ritmul până spre final.

A plouat cu ocazii la poarta Islandei, însă portughezii au fost reduşi la tăcere de un goalkeeper uriaş. Halldorsson a intervenit in extremis în numărate rânduri, mai ales în faţa lui Nani, a cărui lovitură cu capul din 5 metri a respins-o cu un reflex uimitor, cu piciorul, ca la handbal.

Portarul Islandei a fost bătut o singură dată, în minutul 31, când Nani a profitat de lipsa de reacţie a fundaşilor adverşi şi a punctat cu un şut din câţiva metri, după o pasă excelentă a lui Andre Gomes.

Minunea s-a produs în debutul reprizei secunde, când islandezii au aruncat un balon la bătaie în careul advers şi Bjarnasson a egalat cu un şut superb, din prima.

Treziţi la viaţă, portughezii au luat din nou cu asalt poarta Islandei. Andre Gomes şi Cristiano Ronaldo au fost blocaţi in extremis de bravul Halldorsson, iar Quaresma şi Nani au greşit şi ei de puţin ţintă.

În minutul 86, Islanda a fost la un pas să dea o lovitură letală Portugaliei. Nordicii au scăpat pe contră, Bodvarsson a prins un şut fenomenal, din 14 metri, iar Rui Patricio a respins cu mare dificultate.

Finalul meciului a arătat neputinţa lui Cristiano Ronaldo de a schimba soarta meciului, starul portughez şutând de două ori din lovitură liberă direct în zid.

Portugalia – Islanda s-a încheiat 1-1 şi Ungaria este liderul surpriză al Grupei F, după ce s-au disputat meciurile din prima etapă.

Portugalia – Islanda 1-1.

Au marcat: Nani (’31)/ Bjarnason (’52).

Portugalia: Rui Patricio – Vierinha, Ricardo Carvalho, Pepe, Raphael Guerreiro – Joao Mario (Quaresma ’76), Joao Moutinho (Renato Sanches ’71), Danilo Pereira – Andre Gomes (Eder ’84) – Nani, Cristiano Ronaldo. Antrenor: Fernando Santos.

Islanda: Halldorsson – Saevarsson, Skulason, Arnason, Ragnar Sigurdsson – Gudmundsson (Elmar Bjarnason ’90), Gunnarsson, Birkir Bjarnason, Gylfi Sigurdsson – Bodvarsson – Sigthorsson (Finnbogason ’81). Antrenor: Lars Lagerback.