Aventura naţionalei de fotbal a României la Campionatul European din Franţa s-a încheiat după numai trei meciuri şi un eşec lamentabil suferit în faţa Albaniei, scor 0-1.

sursa foto Facebook UEFA

Învinşi la limită de Franţa şi egali cu Elveţia, “tricolorii” şi-au pus mari speranţe în partida contra Albaniei şi au început în forţă confruntarea de la Lyon.

Stanciu, Hoban, Bogdan Stancu şi Alibec l-au încercat pe bravul Berisha cu şuturi de la distanţă, în primele 20 de minute, dar goalkeeperul albanez s-a achitat cu brio de sarcini.

Încet, dar sigur, România a dat semne că termină benzina, iar Albania a simţit momentul favorabil şi a ieşit mai mult la joc. Lenjani a ratat singur din 5 metri cu poarta goală în faţă, iar Memushaj a fost aproape să-l bată pe Tătăruşanu cu un şut din unghi scos cu greu de portarul nostru.

Soarta meciului s-a scris în minutul 43. Lila a aruncat un balon la bătaie în careul nostru, Chiricheş l-a pierdut nepermis de uşor din marcaj pe Sadiku, Săpunaru, greoi, nu a reuşit să asigure dublajul, Tătăruşanu a ieşit prost dintre buturi şi atacantul albanez a punctat cu o superbă lovitură cu capul.

În partea a doua a jocului, Albania a făcut pasul în spate, dar a rămas periculoasă pe contre. Torpila lui Memushaj, din minutul 63, a fost scoasă cu mari emoţii de Tătăruşanu.

Cea mai mare ocazie a României a venit în minutul 76. Sânmărtean l-a lansat excelent pe Florin Andone, pe culoar, şi atacantul Cordobei a şutat violent în transversală.

În ciuda insistenţei noastre, România nu a mai găsit drumul spre poarta adversă astfel că Albania ne-a bătut pentru prima dată după 68 de ani şi a obţinut şi primul succes al ei din istorie la un turneu final de Campionat European.

Iar dacă Albania aşteaptă cu speranţă rezultatele ultimelor meciuri din celelalte grupe, pentru a vedea dacă merge în optimi de pe locul al treilea, România părăseşte Campionatul European pe uşa din spate, la capătul unei campanii dezamăgitoare şi care ne arată că fotbalul românesc ar trebui remaniat din temelii.

România – Albania 0-1.

A marcat: Sadiku (’43).

România: Tătăruşanu – Săpunaru, Chiricheş, Dragoş Grigore, Măţel – Prepeliţă (Sânmărtean ’46), Hoban – Adi Popa (Florin Andone ’68), Stanciu, Bogdan Stancu – Alibec (Torje ’57). Antrenor: Anghel Iordănescu.

Albania: Berisha – Hysaj, Arlind Ajeti, Mavraj, Agolli – Abrashi, Basha (Cana ’83), Memushaj – Lila, Sadiku (Balaj ’59), Lenjani (Roshi ’77). Antrenor: Giani De Biasi.

În celălalt meci din grupă, Franţa şi Elveţia au încheiat la egalitate, 0-0. Rezultatul era de aşteptat în condiţiile în care avantaja ambele echipe. Franţa câştigă grupa, cu 7 puncte, iar Elveţia merge în optimi de pe locul al doilea, cu 5 puncte.