Naţionala de fotbal a României dă, duminică seara, bătălia decisivă pentru calificarea în optimile de finală ale Campionatului European din Franţa.

rom

Min. 96 – Este final de meci pe Gerland. România – Albania se termină 0-1 şi echipa noastră părăseşte Campionatul European de fotbal la capătul unui meci în care formaţia noastră a contat doar în primele 20 de minute şi a avut unele sclipiri în repriza a doua. Tricolorii părăsesc turneul final pe uşa din spate, la capătul unei campanii ruşinoase.

Min. 93 – Hysaj vede galben pentru trageri de timp.

Min. 93 – Torje vede galben pentru că şi-a împins un adversar.

Min. 89 – Săpunaru vede cartonaşul galben pentru un fault dur.

Min. 86 – Mavraj e mult prea liber, după un corner, dar şutul său din prima se duce în plasa exterioară. Am scăpat ieftin din nou!

Min. 85 – Memushaj vede galben pentru trageri de timp.

Min. 83 – Iese Basha şi intră căpitanul de drept, Lorik Cana.

Min. 76 – Cea mai mare ocazie a echipei noastre. Sânmărtean îl lansează excelent pe culoare pe Florin Andone şi atacantul Cordobei loveşte transversala cu un şut fabulos. Ce păcat! La albanezi a intrat Roshi şi a ieşit Lenjani.

Min. 68 – Ultima schimbare la echipa României. Intră Florin Andone şi iese Adi Popa. Din nou se schimbă sistemul nostru. Torje trece de pe stânga pe dreapta, iar Bogdan Stancu, din vârf împins, revine în extremă.

Min. 63 – Memushaj şutează frumos, de la 20 de metri, şi Tătăruşanu reţine cu greu în doi timpi.

Min. 58 – A ieşit Sadiku şi a intrat Bekim Balaj.

Min. 56 – Alibec iese de pe teren, cu o accidentare gravă la genunchi. Atacantul Astrei a fost scos pe targă. A intrat Torje, iar Bogdan Stancu trece vârf împins.

Min. 53 – Măţel vede cartonaşul galben pentru un fault tare în colţul terenului.

23.03 – Jocul s-a reluat de la 1-0 pentru albanezi. La noi a intrat Sânmărtean şi a ieşit Prepeliţă. Nu mai avem ce pierde şi aruncăm totul pe cartea atacului.

Min. 45 Este pauză la Lyon. Albania conduce, cu 1-0, după o primă repriză în care am contat doar în primele 20 de minute. În a doua jumătate a reprizei adversarii au prins curaj şi ne-au creat tot mai multe probleme. Avem din nou emoţii din cauza condiţiei fizice precare a echipei noastre. În celălalt meci din grupă, Franţa şi Elveţia sunt la egalitate, 0-0.

Min. 43 România – Albania 0-1. Apărarea noastră clachează din nou, lamentabil. Lila trimite un balon la bătaie, de pe dreapta, Chiricheş îl pierde pe drum pe Sadiku, Săpunaru e greoi, nu reuşeşte să dubleze, Tătăruşanu iese extrem de prost şi atacantul albanez punctează cu o superbă lovitură cu capul.

Min. 35 – Memushaj se distrează cu apărarea noastră, şutează din 8 metri, din unghi şi Tătăruşanu scoate cu greu în corner. Suntem în corzi!

Min. 32 – După ce a dominat prima jumătate de repriză, dar nu a găsit drumul spre gol, România a intrat în criză de idei. Albania a profitat şi a echilibrat jocul.

Min. 23 – Albania are cea mai mare ocazie a meciului. Oamenii lui De Biasi scapă pe contraatac. Mingea ajunge în faţa porţii, la Lenjani, şi extrema stângă a Albaniei trimite mult peste dintr-o situaţie ideală de a marca. Am avut mare noroc la această fază!

Min. 14 – Alibec se bate pentru balon, păcăleşte un adversar, avansează spre poarta şi şutează cu efect, de la 25 de metri, puţin pe lângă poarta adversă.

Min. 8 – Bogdan Stancu prinde un şut fabulos, din vole, din prima, de la 20 de metri şi Berisha respinge cu dificultate. Controlăm clar startul partidei!

Min. 8 – Basha vede primul cartonaş galben al meciului pentru o talpă pusă pe coastele lui Hoban. Scapă ieftin albanezul!

Min. 5 – Hoban şutează frumos, cu pământul, şi Berisha reţine în doi timpi.

Min. 3 – Acţiune excelentă de atac a echipei noastre. Mingea ajunge la Stanciu şi acesta are primul şut spre poarta adversă, dar mingea se duce la doi metri peste transversală.

22.01 – A început meciul de la Lyon, dintre România şi Albania. Echipa noastră a avut lovitura de start. Terenul se prezintă în condiţii bune, deşi a plout mult la Lyon. În tribune sunt multe locuri goale. Fanii albanezi domină atmosfera şi ne fluieră posesia.

România începe meciul decisiv cu Albania cu Tătăruşanu – Săpunaru, Chiricheş, Dragoş Grigore, Măţel – Prepeliţă, Hoban – Adi Popa, Stanciu, Bogdan Stancu – Alibec.

Albania răspunde cu Berisha – Hysaj, Arlind Ajeti, Mavraj, Agolli – Abrashi, Basha, Memushaj – Lila, Sadiku, Lenjani.

Echipa noastră se bate cu Albania, la Lyon, într-un meci în care este obligatoriu să obţinem toate cele trei puncte. În cazul unei victorii, suntem în mare măsură calificaţi în optimi, chiar dacă o facem de pe locul al treilea din grupă. Orice alt rezultat ne scoate din cărţi.

Palmaresul întâlnirilor directe cu Albania ne dă speranţe, chiar dacă în ultimele confruntări ne-am chinuit obţinând două rezultate de egalitate şi o victorie la limită, 1-0.

De la aceeaşi oră se joacă meciul Franţa – Elveţia, partidă în care egalul mulţumeşte, practic, ambele echipe.