Naţionala de fotbal a României a obţinut, miercuri seara, primul său punct de la actuala ediţie a Campionatului European de fotbal din Franţa, după ce elevii lui Anghel Iordănescu au încheiat la egalitate, 1-1, confruntarea cu naţionala Elveţiei.

Euro 2016 Arhivă foto Marian Străchinescu
Arhivă foto Marian Străchinescu

Ca şi în meciul cu Franţa, România a început sus partida. A încercat să pună presiune, dar ocaziile nu au mai apărut. În schimb, elveţienii au fost aproape să lovească decisiv prin Seferovic, în două rânduri. Oarecum împotriva cursului jocului, Bogdan Stancu a deschis scorul în minutul 18, dintr-un penalty obţinut de Chipciu.

Bogdan Stancu a marcat contra Elvetiei, dupa ce a inscris si impotriva Frantei

Elveţia nu s-a pierdut cu firea şi a continuat să controleze jocul, punctând mai ales la posesa balonului. Singura lor ocazie importantă a venit în urma unui şut de la distanţă, Tătăruşanu opunându-se la torpila lui Schar.

În minutul 28, Săpunaru a ratat cea mai mare ocazie a meciului, şutul său nimerind bara. De partea cealaltă, Ricardo Rodriguez şi Lichtsteiner l-au întins serios pe Tătăruşanu.

Ca de obicei, România a avut mai mult iniţiativa şi în debutul reprizei secunde. Hoban a trimis puţin pe lângă, iar Djourou a respins in extremis din faţa lui Keşeru.

Euro 2016 2Arhivă foto Marian Străchinescu

În minutul 57, Mehmedi a restabilit egalitatea profitând de o dublă greşeală a defensivei noastre. Mai întâi s-a respins aiurea o centrare a lui Ricardo Rodriguez, pentru ca ulterior nimeni să nu-l ţină sub supraveghere pe Mehmedi, la câţiva metri de poarta noastră. Şi atacantul de origine kosovară a punctat cu un şut în forţă.

România a terminat oxigenul după minutul 60. A cedat centrul terenului. S-a lăsat dominată, dar s-a apărat exemplar. Iar singura ocazie a fost a noastră, în minutul 70, când Torje l-a întins serios pe Sommer cu o bombă de la 35 de metri.

România – Elveţia s-a terminat 1-1. Am obţinut punctul pe care îl speram de la acest meci, dar acum suntem obligaţi să câştigăm cu Albania, în ultima etapă, pentru a fi în lupta pentru calificarea în optimi, chiar şi de pe locul al treilea din grupă.