De la ora 19.00, în direct pe Dolce Sport 1 şi PRO TV, se joacă România – Elveţia, al doilea meci al echipei noastre de la Campionatul European de fotbal.

Keseru este marea speranta Romaniei impotriva Elvetiei (sursa foto frumuseteafotbalului.ro)
Keseru este marea speranta a Romaniei impotriva Elvetiei (sursa foto frumuseteafotbalului.ro)

Min. 94 – Este final de meci pe Parc des Princes. România şi Elveţia termină la egalitate, 1-1, şi echipa noastră îşi îndeplineşte obiectivul propus pentru această partidă. Am condus pe tabela aproximativ 40 de minute însă, în cele din urmă, trebuie să recunoaştem că rezultatul este unul echitabil. Elveţia a avut peste 60% posesia şi mai multe şuturi la poartă sau şuturi pe poartă.

Min. 93 – Embolo vede cartonaşul galben pentru un fault comis asupra lui Dragoş Grigore.

Min. 91 – Intra Tarashaj şi iese Shaqiri.

Min. 83 – Iese Dzemaili, intră Lang. Iese şi Bogdan Stancu şi intră Florin Andone.

Min. 77 – Dragoş Grigore vede cartonaşul galben pentru un fault comis asupra lui Embolo.

Min. 70 – Torje şutează senzaţional din lovitură liberă de la 35 de metri şi Sommer respinge cu mari emoţii.

Min. 63 – Intră Embolo şi iese Seferovic.

Min. 61 – Iese Răzvan Raţ, uşor accidentat. Intră Steliano Filip.

Min. 57 Elveţia – România 1-1. Mehmedi înscrie pentru Elveţia. Ricardo Rodriguez a centrat de pe stânga, din corner, apărarea noastră nu a respins convingător şi Mehmedi, nemarcat la doar câţiva metri de poarta noastră, înscrie cu un vole în forţă.

Min. 52 – Torje centrează excelent de pe dreapta, din prima, şi Djourou respinge in extremis din faţa lui Keşeru. Fundaşul Elveţiei a fost la un pas de autogol.

Min. 51 – Granit Xhaka vede cartonaşul galben pentru un fault comis asupra lui Săpunaru.

Min. 46 – Hoban şutează cu stângul, pe lângă poarta adversă.

20.01 – România a avut lovitura de start în repriza a doua. Hoban a intrat în locul lui Pintilii.

Min. 45 Este pauză pe Parc des Princes. România conduce cu 1-0 pe Elveţia, după o primă repriză în care adversarii noştri au avut mai mult posesia, dar au fost ocazii uriaşe la ambele porţi. Ne aşteaptă o repriză a doua şi mai încinsă în condiţiile în care avem mulţi jucători care pe finalul reprizei au părut că rămân fără oxigen.

Min. 44 – Lichtsteiner, fundaşul dreapta al Elveţiei, ajunge centru înaintaş, reia cu capul pe spate şi Tătăruşanu reţine de sub transversală.

Min. 38 – Lichtsteiner centrează înalt, Dzemaili reia cu capul şi mingea ocoleşte de puţin poarta noastră.

Min. 37 – Keşeru vede cartonaşul galben pentru un fault comis la jumătatea terenului.

Min. 33 – Ricardo Rodriguez şutează bine din lovitură liberă de la 25 de metri şi Tătăruşanu reţine.

Min. 28 – România are fază fixă, mingea sare la Săpunaru şi şutul acestuia loveşte bara porţii apărate de Sommer. Ocazie uriaşă a echipei noastre!!!

Min. 26 – Chipciu îşi păcăleşte adversarul direct, pătrunde în careu şi şutează puţin pe lângă poarta adversă.

Min. 23 – Chipciu vede şi el cartonaşul galben pentru un fault tare.

Min. 23 – Prepeliţă vede cartonaşul galben pentru un fault dur comis la centrul terenului.

Min. 20 – Schar şutează fantastic de la 25 de metri şi Tătăruşanu scoate cu greu de sub transversală. Ne-a trecut glonţul pe la urechi.

Min. 18 GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLL STAAAAANCUUUUU!!!!!! GOOOOOOOOOOOOOOLLLL ROMÂNIAAAAAAAAA!!!! România – Elveţia 1-0. Ocaziile elveţienilor se răzbună. Chipciu a fost faultat în careu de Lichtsteiner şi Bogdan Stancu a transformat cu siguranţă penaltiul acordat de centralul rus Karaşev.

Min. 16 – Seferovic scapă din nou periculos, şutează din unghi, de la 10 metri şi Tătăruşanu respinge cu şansă.

Min. 13 – Elveţia controlează jocul cu autoritate. Din fericire, deocamdată oamenii lui Vladimir Petkovic nu şi-au creat ocazii cu adevărat mari.

Min. 7 – Seferovic ratează prima ocazie importantă a meciului. Atacantul elveţian este lansat excelent la limita offside-ului, îl păcăleşte pe Chiricheş şi şutează cu efect, din 15 metri, puţin pe lângă poarta lui Tătăruşanu.

19.00 – Elveţia a avut lovitura de start a meciului. Vremea este însorită la Paris, iar terenul se prezintă în condiţii bune. Parc des Princes este aproape plin, iar războiul galeriilor este dominat de români.

După 1-2 cu Franţa, în etapa de debut, echipa noastră este obligată să obţină un rezultat pozitiv împotriva unei formaţii extrem de echilibrate.

Din păcate, palmaresul nu este tocmai favorabil dacă ne gândim că Elveţia ne-a aplicat câteva înfrângeri usturătoare, inclusiv celebrul 4-1 din grupe de la Campionatul Mondial din 1994.

În această seară, susţinută de zeci de mii de fani, România începe meciul de pe Parc des Princes cu Tătăruşanu – Săpunaru, Chiricheş, Dragoş Grigore, Raţ – Torje, Prepeliţă, Pintilii, Chipciu – Keşeru, Bogdan Stancu.

Elveţia răspunde cu Sommer – Lichtsteiner, Schar, Djourou, Ricardo Rodriguez – Behrami, Granit Xhaka – Shaqiri, Dzemaili, Mehmedi – Seferovic.