Etapa a doua a Campionatului European de fotbal a început cu un rezultat oarecum neaşteptat, Slovacia impunându-se, cu 2-1, împotriva Rusiei.

sursa foto Facebook UEFA

Oamenii lui Leonid Sluţki au arătat foarte bine împotriva Germaniei, în ciuda înfrângerii suferite cu 0-2, şi au controlat cu autoritate jocul cu Slovacia, încheind disputa cu o posesie de peste 60%.

Cu toate acestea, ruşilor le-au lipsit foarte mult golul, mai ales dacă acesta venea la momentul potrivit. În schimb, Slovacia a făcut senzaţie graţie contrelor tăioase.

Vladimir Weiss a deschis scorul în minutul 33, după o acţiune personală de toată frumuseţea în care a lăsat în urmă mai mulţi adversari.

Înainte de pauză, Marek Hamşik a făcut 2-0 cu un şut superb, la colţul lung.

Repriza a doua a însemnat doar o luptă a Rusiei cu timpul în speranţa că oamenii lui Sluţki vor obţine măcar un egal. Totuşi, ruşii au punctat o singură dată, prin Gluşakov, şi Slovacia obţine astfel prima victorie din istorie la un Campionat European, 2-1 cu Rusia.

Rusia – Slovacia 1-2.

Au marcat: Gluşakov (’80)/ Weiss (’33), Hamşik (’45).

Rusia: Akinfeev – Smolnikov, Şennikov, Ignaşevici, Berezuţki – Neustadter (Gluşakov ’46), Golovin (Mamaev ’46) – Şatov, Smolov, Kokorin (Şirokov ’76) – Dzyuba. Antrenor: Leonid Sluţki.

Slovacia: Kozacik – Pekarik, Skrtel, Durica, Hubocan – Hamşik, Pecovsky, Kucka – Mak (Duris ’80), Duda (Nemec ’67), Weiss (Svento ’72). Antrenor: Jan Kozak.