Naţionala de fotbal a Spaniei, campioana europeană en-titre, a debutat cu o victorie chinuită la turneul final din Franţa, 1-0 cu Cehia.

spain

Asta în ciuda faptului că prima repriză a confruntării de la Toulouse a fost la discreţia ibericilor, oamenii lui Vicente del Bosque ratând ocazie după ocazie.

Alvaro Morata, de trei ori, şi Nolito au fost spaniolii cei mai aproape de a deschide scorul, în prima repriză, dar Petr Cech a făcut adevărate minuni între buturi. De partea cealaltă, Cehia s-a apărat supraaglomerat, a avut o posesie a balonului de numai 26%, dar a încheiat repriza cu un şut înşelător trimis de Necid şi care era pe punctul de a-l păcăli pe De Gea.

În partea a doua a disputei, cehii au ieşit mai mult la joc dar, chiar şi aşa, Spania a continuat să rateze ocazie după ocazie. Fabregas şi Jordi Alba au fost blocaţi in extremis, în timp ce şutul lui David Silva a trecut puţin pe lângă poarta adversă.

De partea cealaltă, după un atac prelungit al cehilor, Fabregas a fost nevoit să respingă de pe linia porţii un balon pe care scria 1-0 pentru oamenii lui Pavel Vrba.

Când nimeni nu mai credea, în minutul 87, Iniesta trimite o centrare ideală şi Pique pune fruntea pentru singurul gol al unui meci dominat copios de iberici.

Chiar şi aşa, în prelungiri, cehii puteau egala, însă şutul lui Darida a fost respins cu mare dificultate de De Gea.

Spania – Cehia s-a încheiat 1-0 şi ibericii se instalează în fruntea Grupei D, după prima etapă, la egalitate cu Croaţia, care a trecut duminică de Turcia, tot cu 1-0.

Spania – Croaţia 1-0.

A marcat: Pique (’87).

Spania: De Gea – Juanfran, Pique, Sergio Ramos, Jordi Alba – Fabregas (Thiago Alcantara ’70), Busquets, Iniesta – David Silva, Morata (Aduriz ’62), Nolito (Pedro ’82). Antrenor: Vicente del Bosque.

Cehia: Cech – Kaderabek, Sivok, Limbersky, Hubnik – Krejci, Darida – Gebre Selassie (Sural ’86), Rosicky (Pavelka ’88), Plasil – Necid (Lafata ’75). Antrenor: Pavel Vrba.