Naţionala de fotbal a Spaniei s-a calificat în optimile de finală ale Campionatului European din Franţa, după ce s-a impus, scor 3-0, în confruntarea cu Turcia.

sursa foto Facebook UEFA

Ibericii s-au instalat încă din primul minut în jumătatea de teren adversă şi au controlat disputa cu autoritate, profitând şi de forma slabă a adversarului.

Spania a avut de partea sa cam toate atuurile, valoare individuală, condiţie fizică, atitudine şi chiar forţă, Gerard Pique ratând două ocazii importante în urma unor faze fixe.

Spania a avut 2-0 la pauză, însă golurile au venit în urmă unor greşeli uriaşe comise de fundaşul Mehmet Topal. În minutul 34, Nolito a centrat din stânga, Mehmet Topal a sărit pe sub balon şi Morata a înscris cu o superbă lovitură cu capul. Doar trei minute mai târziu, acelaşi Mehmet Topal a deviat aiurea balonul cu capul, mingea a sărit la Nolito şi starul Celtei Vigo a făcut 2-0.

Imediat după pauză a venit şi golul trei, înscris de Morata, însă atacantul lui Juventus Torino a făcut după o fază suspectă de offside.

Cu avantaj clar pe tabelă, Spania a redus turaţia motoarelor, dar chiar şi aşa ibericii au reuşit să-şi ţină adversarul la respect. Turcia este doar o umbră a echipei care făcea senzaţie la Mondialul din 2002, “otomanii” remarcându-se doar prin crizele de nervi ale lui Fatih Terim şi războiul starului Arda Turan cu propria galerie.

Cu şase puncte din şase, Spania este calificată în optimi, în timp ce Turcia, care nu a reuşit să înscrie în 180 de minute, practic nu mai contează.

Spania – Turcia 3-0.

Au marcat: Morata (’34, ’48), Nolito (’37).

Spania: De Gea – Juanfran, Pique, Sergio Ramos, Jordi Alba (Azpilicueta ’81) – Iniesta, Busquets, Fabregas (Koke ’71) – David Silva (Bruno Soriano ’64), Morata, Nolito. Antrenor: Vicente del Bosque.

Turcia: Volkan Babacan – Gokhan Gonul, Caner Erkin, Hakan Balta, Ozan Tufan – Mehmet Topal, Selcuk Inan (Malli ’70), Oguzhan (Olcay Sahan ’62) – Calhanoglu (Nuri Sahin ’46), Burak Yilmaz, Arda Turan. Antrenor: Fatih Terim.