Naționala de fotbal a Croației a debutat cu dreptul la turneul final al Campionatului European, după ce s-a impus, cu 1-0, împotriva Turciei.

sursa foto Facebook Euro

Considerat cam cel mai echilibrat meci al zilei a treia de la Campionatul European, jocul dintre Croația și Turcia a fost decis de plusul de experiență avut de elevii lui Ante Cacic.

Cu Modric (Real Madrid), Rakitic (Barcelona) și Mandzukic (Juventus Torino) în prim plan, Croația a impus ritmul jocului, dar s-a apropiat rar de poarta adversă.

Singurul gol al meciului a venit în minutul 41, când Modric a punctat cu un șut fabulos, din vole, de la circa 30 de metri. Mijlocașul lui Real Madrid l-a executat pe Volcan Babacan fără menajamente.

În debutul reprizei secunde, Croația putea să-și majoreze avantajul, dar șutul lui Srna, din lovitură liberă de la circa 20 de metri, a nimerit bara.

În minutul 73, și Perisic a fost aproape de a marca, dar mingea trimisă de el a nimerit bara transversală.

Croația – Turcia s-a încheiat 1-0 și trupa lui Ante Cacic a demonstrat că poate spera la un parcurs de excepție la actuala ediție a Campionatului European de fotbal.

Croația – Turcia 1-0.

A marcat: Modric (’41).

Croația: Subasic – Srna, Corluka, Vida, Strinic – Brozovic, Modric, Badelj, Perisic (Kramaric ’87) – Rakitic (Schildenfeld ’90) – Mandzukic (Pjaca ’90+3). Antrenor: Ante Cacic.

Turcia: Babacan – Gonul, Topal, Balta, Erkin – Tufan, Inan, Ozyakup (Volkan Sen ’46) – Calhanoglu, Tosun (Mor ’69), Turan (Burak Yilmaz ’65). Antrenor: Fatih Terim.