Considerată una dintre cele mai slab cotate echipe de la Campionatul European de fotbal, Irlanda de Nord a produs joi surpriza şi s-a impus, cu 2-0, împotriva Ucrainei.

sursa foto Facebook UEFA

Având talentul, experienţa şi avantajul vitezei în joc de partea sa, Ucraina a dominat cu autoritate meciul, dar Irlanda de Nord s-a apărat eroic, chiar şi pe trei linii.

Mai mult, nord-irlandezii au ripostat excelent pe contră şi puteau deschide scorul încă din minutul 34, când Washington şi Corry Evans au ratat doua momente favorabile.

Inevitabilul s-a produs imediat după pauză, când McAuley a deschis scorul cum altfel dacă nu cu o superbă lovitură cu capul. Conştienţi că nu mai au şanse, ucrainenii au căutat să riposteze.

Selezniov şi Zincenko au fost blocaţi in extremis de McGovern, iar Kovalenko a ratat de puţin ţinta cu un şut din afara careului.

În prelungiri, în al şaselea minut suplimentar, Piatov a respins prost un balon, în faţă, şi McGinn a punctat pentru 2-0, stabilind scorul final.

Cu 0 puncte din două meciuri, Ucraina are şanse minime să mai prindă optimile de finală, în timp ce Irlanda de Nord se implică serios în lupta pentru calificare, mai ales că Germania şi Polonia nu prea au impresionat până acum.

Ucraina – Irlanda de Nord 0-2.

Au marcat: McAuley (’50). McGinn (’90+6).

Ucraina: Piatov – Fedeţki, Haceridi, Rakiţki, Şevciuk – Sidorciuk (Garmaş ’75), Stepanenko – Iarmolenko, Kovalenko (Zincenko ’83), Konoplianka – Sezezniov (Zozulia ’71). Antrenor: Mihailo Fomenko.

Irlanda de Nord: McGovern – Hughes, Cathcart, McAuley, J. Evans – Ward (McGinn ’69), C. Evans (McNair ’90), Davis, Norwood, Dallas – Washington (Magennis ’83). Antrenor: Michael O’Neill.