Andrei Chiliman, primarul suspendat al Sectorului 1, este audiat, marţi, la sediul din Bucureşti al Direcţiei Naţionale Anticorupţie.
![primarul-suspendat-al-sectorului-1-andrei-chiliman-ramane-sub-control-judiciar-pentru-inca-60-de-zile-165813 | Secunda Tv sursa foto b1.ro](https://www.secundatv.ro/base/media/2015/11/primarul-suspendat-al-sectorului-1-andrei-chiliman-ramane-sub-control-judiciar-pentru-inca-60-de-zile-165813.jpg)
Edilul s-a prezentat în faţa procurorilor însoţit de avocatul său şi nu a dorit să facă declaraţii înainte de a intra în sediul DNA.
Deocamdată nu se ştie exact în ce calitate şi în ce dosar a fost chemat Chiliman la DNA, însă există informaţii conform cărora primarul suspendat al Sectorului 1 ar urma să fie pus sub învinuire într-un nou dosar.
Vă reamintim că pe numele lui Chiliman există, deja, un dosar deschis la DNA Ploieşti. În dosarul respectiv, Chiliman a petrecut 24 de ore după gratii dar, ulterior, pe numele său nu a fost emis şi un mandat de arestare preventivă.
Chiliman, care se află sub control judiciar, a fost acuzat în dosarul respectiv de complicitate la trafic de influenţă, în formă continuată, şi de constituire a unui grup infracţional organizat.
Procurorii DNA Ploieşti susţin că Andrei Chiliman şi aghiotanţii săi, printre care Vlad Moisescu, Ioana Costescu sau Ion Brad, opreau comisioane din contractele atribuite cu dedicaţie. O parte din bani ajungeau inclusiv la PNL Sector 1.