În luna decembrie se împlinesc 26 de ani de la Revoluţia din 1989.
Cu această ocazie, preşedintele României, Klaus Iohannis, a ţinut să transmită un mesaj populaţiei.
“Vom lupta şi vom fi liberi nu a fost o simplă lozincă, izvorâtă din revolta faţă de dictatura comunistă. Jertfa celor care, în decembrie 1989, au făcut sacrificiul suprem este temelia unei Românii democratice, o Românie a valorilor occidentale şi a respectării drepturilor fundamentale. Acest sacrificiu nu trebuie uitat niciodată, iar noi suntem cu toţii responsabili ca România să devină acea societate pentru care oamenii au murit în urmă cu 26 de ani”, a scris Klaus Iohannis, pe pagina sa de Facebook.
Preşedintele României a participat, luni, la Memorialul Renaşterii din Piaţa Revoluţiei unde a depus un buchet de flori. De altfel, Iohannis a şi postat câteva poze de la eveniment.