Preşedintele Comisiei pentru controlul SRI, Adrian Ţuţuianu (PSD), a scuzat-o în fața jurnaliștilor pe fiica sa, Ruxandra, care a scris pe Facebook, zilele trecute, că protestatarii ies “ca oile în Piaţa Victoriei” şi îi provoacă “scârbă”.
Senatorul PSD a mângâiat-o blând pe creștet pe fiica sa, spunând că postarea acesteia este “neinspirată”, precizând că şi copii săi “au dreptul să spună ceva”.
”Postarea a fost una neinspirată, dar pe fond, dacă tot susţinem că toată lumea are dreptul să spună ceva, cred că şi copiii mei au dreptul să spună ce îşi doresc. Dacă trăim într-o ţară liberă, orice om are dreptul să spună ce crede el. Fiica mea e majoră şi spune ce crede ea. Dacă m-ar fi întrebat pe mine, aş fi sfătuit-o să se abţină, deoarece contextul o obligă la asta”, a spus Ţuţuianu.