Procurorii Direcţiei Naţionale Anticorupţie anunţă trimiterea în judecată, în stare de arest la domiciliu, a lui Cristinel Toader, director general al Poliţiei Locale Ploieşti.
![97b70d85fa5d36a8393f5ceacd823bbb_XL | Secunda Tv Cristinel Toader (sursa foto telegrama.ro)](https://www.secundatv.ro/base/media/2015/12/97b70d85fa5d36a8393f5ceacd823bbb_XL-387x290.jpg)
Toader este acuzat de comiterea mai multor infracţiuni precum patru infracţiuni de şantaj, trei infracţiuni de folosire de informaţii ce nu sunt destinate publicităţii în scopul obţinerii de bani, bunuri ori alte foloase necuvenite, efectuarea de operaţiuni financiare ca acte de comerţ, incompatibile cu funcţia deţinută, în scopul obţinerii pentru sine sau pentru altul de bani, bunuri ori alte foloase necuvenite, în formă continuată (12 acte materiale), două infracţiuni de abuz în serviciu având drept consecinţă obţinerea pentru sine sau pentru altul a unui folos necuvenit, în formă continuată, şi evaziune fiscală, în formă continuată.
Toader este acuzat, printre altele, că în perioada martie 2013 – septembrie 2014 a viciat concursurile organizate pentru ocuparea unor posturi vacante în cadrul Poliţiei Locale Ploieşti. Toader îi obliga pe membrii comisiilor de organizare să-i paseze subiectele, iar acesta le împărţea din timp mai multor candidaţi, contra unor sume cuprinse între 200 şi 1.000 de euro.
De asemenea, Toader este acuzat că, deşi ocupa o funcţie publică, în perioada 2012-2014 a coordonat activitatea mai multor firme pe care le conducea prin interpuşi.
Procurorii Direcţiei Naţionale Anticorupţie susţin că Toader Cristinel a prejudiciat, prin acţiunile sale, bugetul Poliţiei Locale Ploieşti cu peste 722.000 lei, iar bugetul Ministerului Finanţelor Publice cu peste 963.000 lei.
Dosarul acestuia a ajuns, spre judecare, la Tribunalul Prahova.