Peste 100 de revoluţionari au stat la coadă la Parchetul Militar pentru a depune plângere împotriva clasării Dosarului Revoluţiei la sfârşitul lunii octombrie.
![parchet | Secunda Tv parchet](https://www.secundatv.ro/base/media/2015/11/parchet.jpg)
Ei sunt membri ai Asociaţiei “21 Decembrie” – care a depus deja, de câteva zile, plângere – însă ei doresc să conteste şi individual decizia procurorilor militari ai Parchetului instanţei supreme.
Procurorii susţin că faptele s-au prescris şi că nu sunt prevăzute de legea penală, dar sentinţa CEDO a stabilit că nu pot fi prescrise crimele din Decembrie 1989. Peste 1.000 de oameni nevinovaţi au fost împuşcaţi fără ca ulterior să plătească cineva.