Al Ahli Dubai, formaţia antrenată de Cosmin Olăroiu, a pierdut sâmbătă, cu 0-1, meciul cu Guangzhou Evergrande din manşa a doua a finalei Ligii Campionilor Asiei şi a ratat câştigarea trofeului.

sursa foto digisport.ro

După 0-0 la Dubai, Al Ahli avea nevoie să marcheze în China pentru a spera la câştigarea trofeului, dar formaţia antrenată de Cosmin Olăroiu nu a reuşit să se ridice la nivelul adversarului decât în prima repriză.

În minutul 54, brazilianul Elkeson a marcat golul care a asigurat, practic, echipei chineze câştigarea Ligii Campionilor. Misiunea celor de la Guangzhou a fost uşurată şi de eliminarea lui Salmeen din minutul 66.

Olăroiu ratează, astfel, posibilitatea de a-şi trece în cont cel mai important trofeu din carieră.

De remarcat că este al doilea an la rând în care un antrenor român pierde finala Ligii Campionilor după un scenariu asemănător. Anul trecut, Al Hilal, cu Laurenţiu Reghecampf pe bancă, a pierdut finala în faţa australienilor de la Western Sydney Wanderers, tot cu 0-0 acasă şi 0-1 în deplasare. Singura diferenţă este că Al Hilal a pierdut mai întâi pe teren străin.