După un meci dramatic, Naționala feminină de handbal a României a ratat calificarea în finala Campionatului Mondial din Danemarca. Eterna rivală, Norvegia, ne-a învins, după prelungiri, cu scorul de 35-33. Dar despre jucătoarele noastre care ne-au purtat de la agonie la extaz și înapoi putem spune cu mâna pe inimă că Dramifetele au devenit DreamFetele.

romania4_82204500
<strong>Zeițelor suntem mândri de voi<strong>

Caseta tehnică Norvegia – România 35-33

caseta

Romania vs Polonia se va juca duminica, 20 decembrie, de la ora 15:45, urmand sa fie in direct pe Dolcesport 1 si LiveText pe HotNews.ro. Polonia este pregatita de tehnicianul campioanei Romaniei, CSM Bucuresti, danezul Kim Rasmussen, transmite Hotnews.

Finala mare dintre Olanda si Norvegia va incepe la ora 18:15.

Tot duminica se vor disputa si meciurile pentru locurile 5-6, intre Rusia si Danemarca, respectiv pe locurile 7-8, intre Franta si Muntenegru (s-au disputat vineri (Franta-Rusia 25-31 (8-15) si Muntenegru-Danemarca 20-28 (11-15)).

“Sunt atat de mandra de echipa mea! Nu mai am cuvinte. Sunt foarte suparata. Nu vreau sa comentez arbitrajul, la rece mai bine. Norvegia nu a fost mai buna. Am jucat fantastic! O sa o spun de 100 de ori, am jucat incredibil azi. Intr-adevar am avut o repriza a doua foarte buna. Am fost acolo. Ma bucur din suflet ca am iesit sanatoase si ca am aratat ca suntem o echipa. Sa dea Dumnezeu sa facem un meci bun duminica si sa ne bucuram la final” – Paula Ungureanu, la DolceSport.

Cu cele opt reusite din meciul cu Norvegia, Cristina Neagu a urcat pe prima pozitie in ierarhia marcatorilor. Jucatoarea noastra este la egalitate cu Jovanka Radicevic (Muntenegru), ambele cu cate 53 de reusite. Cristina si Jovanka sunt coechipiere la Buducnost.

Iată ultimele 10 minute în versiunea Live HotNews:

Norvegia – Romania 35-33, tricolorele vor juca finala mica impotriva Poloniei…

70′ Norvegia inscrie la ultimul atac, 35-33

Ultimele 15 secunde

69′ Nechita marcheaza

69′ Norvegia inscrie de la sapte metri

69′ Oana Manea inscrie (33-32)

69′ Din pacate, adversarele inscriu in inferioritate numerica (33-31)

68′ Perianu intercepteaza incredibil o minge, iar apoi inscrie (32-31). Doua minute de eliminare pentru adversare

68′ Bradeanu evita superb o adversara si inscrie

67′ Se fac trei goluri avans pentru Norvegia, pare tot mai greu de recuperat aceasta diferenta

67′ Geiger scapa o minge, iar nordicele se pot distanta la trei goluri

66′ Paula apara in prima faza, iar apoi nordicele trimit in bara

65′ Inscriu si adversarele, dupa prima repriza de prelungiri este 31-29 pentru Norvegia

65′ Geiger marcheaza cu un sut violent, la vinclu

65′ Elisei este eliminata, iar nordicele inscriu de la sapte metri (30-28)

64′ Nechita inscrie de pe extrema dreapta

63′ Loke marcheaza de pe semicerc (29-27 pentru Norvegia)

Neagu suteaza puternic, dar mingea nu gaseste spatiul portii

61′ Nordicele marcheaza cu un sut care a intalnit ambele bari, iar apoi a trecut de linia portii