Ultimul meci al etapei a 20-a a Ligii I la fotbal, cel dintre Dinamo şi CSMS Iaşi, a fost şi cel mai tensionat, deşi nu se anticipa.

sursa foto digisport.ro
sursa foto digisportro

La jumătatea primei reprize, partida a fost întreruptă pentru 10 minute din cauza scandărilor rasiste ale galeriei dinamoviste. Fanii gazdelor s-au duelat de la distanţă cu comunitatea maghiară din România, aţâţaţi şi de ultimele evenimente petrecute la Târgu Secuiesc.

Din fericire incidentul nu a fost unul de durată, cele două echipe revenind de la cabine fără probleme, după ce galeria dinamovistă a fost evacuată.

Nu a fost singurul moment încins. Imediat după finalul primei reprize, Branko Grahovac l-a împins pe Dorin Rotariu şi a scăpat doar cu un cartonaş galben. Portarul oaspeţilor i-a reproşat atacantului de la Dinamo că nu a gestionat într-un mod tocmai fair-play un moment în care ar fi trebuit să returneze balonul adversarilor.

Grahovac a fost lăsat pe bancă pe parcursul pauzei, pentru a-şi reveni de pe urma crizei de nervi, dar în cele din urmă portarul bosniac şi-a cerut scuze la finalul partidei.

Cele două formaţii şi-au împărţit perioadele de dominare şi au ratat câteva ocazii importante. În prelungiri, Rotariu a ratat cea mai mare ocazie a dinamoviştilor, şutul său ocolind de puţin poarta adversă.

Dinamo – CSMS Iaşi s-a încheiat 0-0, acesta fiind singurul meci al etapei în care nu s-a înscris. Celelalte rezultate au fost următoarele: Astra Giurgiu – FC Voluntari 1-1, ASA Târgu Mureş – Steaua Bucureşti 1-1, FC Botoşani – Petrolul Ploieşti 2-1, CFR Cluj – Pandurii Târgu Jiu 1-2, Concordia Chiajna – Viitorul Constanţa 2-2, CS Universitatea – ACS Politehnica Timişoara 1-1.