Medaliată cu bronz la Campionatul Mondial de handbal feminin din Danemarca, echipa României trebuie să treacă printr-un turneu de recalificare pentru a ajunge la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, de anul viitor.
![handbal | Secunda Tv Tomas Ryde a facut minuni cu echipa Romaniei la Campionatul Mondial sursa foto Facebook Ada Nechita](https://www.secundatv.ro/base/media/2015/11/handbal1-e1448457992877-480x138.jpg)
Turneul de recalificare va avea loc în perioada 17-20 martie, la Cluj, iar la el vor participa, din păcate, două adversare foarte puternice, respectiv echipele din Danemarca şi Muntenegru.
Grupa este completată de Uruguay, o formaţie care, practic, nu contează, în condiţiile în care a fost surclasată în calificările panamericane de echipe considerate modeste precum Cuba, 44-19, sau Argentina, 34-15.
Cum primele două clasate se califică la Jocurile Olimpice, România are nevoie de o victorie cu Danemarca sau cu Muntenegru pentru a ajunge la Rio de Janeiro.
Participarea noastră senzaţională de la Campionatul Mondial ar trebui să ne dea încredere. Am bătut pe Danemarca la ea acasă, în meci eliminatoriu, 31-30, iar Muntenegru a ieşit şi ea din competiţie înaintea noastră, semn că formaţia antrenată de Dragan Adzic nu mai este chiar la acelaşi nivel cu cel arătat în 2012, când Muntenegru a ieşit campioană olimpică şi vicecampioană europeană.
În celelalte turnee de recalificare au fost repartizate Olanda, Franţa, Japonia şi Tunisia, respectiv Polonia, Rusia, Suedia şi Mexic. Sunt calificate deja la Jocurile Olimpice Brazilia, Norvegia, Angola, Argentina, Coreea de Sud şi Olanda.