CFR Călători reintroduce trenuri pe trei noi rute, începând de vineri, 13 noiembrie. Hunedoara – Simeria, Turnu Măgurele – Roșiori Nord și Cugir – Şibot – Teiuş.
Pe ruta Hunedoara – Simeria vor circula 6 trenuri Regio (3 dus/3 întors), iar pe celelalte două rute, câte 4 trenuri (2 dus/2 întors). Acestea vor deservi locuitorii localităţilor din parcurs, asigurându-le şi legătura cu alte localități din proximitate.
Tarife
Un bilet la clasa a II-a costă 4 lei pe ruta Hunedoara – Simeria, 7 lei pe ruta Turnu Măgurele – Roșiori Nord şi 7,5 lei pe ruta Cugir – Șibot – Teiuş.
Preţul unui abonament lunar cu număr nelimitat de călătorii este de 84 lei pe ruta Hunedoara – Simeria, 147 lei pentru Turnu Măgurele – Roșiori Nord şi 157,50 lei pentru Cugir – Şibot – Teiuş.
Elevii și studenții au reducere 50% reducere la preţul biletelor şi 75% la cel al abonamentelor.
Abandonate de operatorii feroviari privaţi
În ultima perioadă, CFR Călători a reluat circulația pe 9 rute abandonate de operatorii feroviari privaţi:
- Golești – Câmpulung – Parcul Krețulescu
- Alexandria – Zimnicea
- Caracal – Corabia
- Târgoviște – Pietroșița
- Timișoara Nord – Jimbolia
- Târgu Neamț – Pașcani
- Sighișoara – Odorhei
- Remetea Mică – Timişoara Nord
- Curtea de Argeș – Pitești.